Stanovení výše nájmu

Pronájem bytů se netýká jen profesionálních investorů, ale každého z nás, kdo třeba byt zdědí nebo se přestěhuje. A právě lidé bez větších zkušeností  začínají s největším očekáváním a tím větší rozčarování pak přichází.

Stanovení výše nájmu

Nejčastější chybou bývá určení výše požadovaného nájmu. Majitel bytu je často přesvědčený, že právě jeho byt je výjimečný a nájem by měl být minimálně stejný nebo vyšší než nájem požadovaný v okolí. Představa majitele, že s pronajmutím raději chvíli počká, než aby „šel pod cenu“ se v praxi ukazuje jako chybná. Majitel se musí na byt podívat z obráceného pohledu, tedy z pohledu nájemníka. Je třeba si položit otázku: proč bych si pronajal byt  za 7000 Kč měsíčně, když ve vedlejší ulici je stejně velký byt k pronájmu za 6000 Kč. Vždy je nakonec lepší požadovat za byt menší částku a mít byt pronajatý, než několik měsíců čekat až se objeví zájemce ochotný zaplatit o 1000 Kč více. Ztrátu za dobu čekání vám nikdo nenahradí.

Při pronájmu bytu v Plzni hraje největší roli lokalita a stav bytu. Někteří pronajímatelé nabízejí byt k pronájmu včetně vybavení a požadují vyšší nájem. Obecně platí, že nájemník, který nemá vlastní nábytek a vybavení zůstává v bytě kratší dobu a častěji bydlení mění.