Pronájem bytu – jak si počínat při výběru bytu

Vybíráte pronájem bytu?

Vybíráte li pronájem bytu, nestačí jen vybrat nejlevnější nabídku nájmu, ale je důležité vyptat se, co je v nájmu zahrnuto.

Při pronájmu bytu je důležité předem vědět jakým způsobem jsou určeny náklady na energie, protože náklady na elektřinu,vodu a topení mohou v krajních případech dosahovat téměř stejné výše jako samotný nájem. Velmi levný byt umístěný v přízemí nezatepleného panelového domu může připravit nájemníkům velmi nepříjemné překvapení.

Důležité také je ověřit si zda a za jakých podmínek budou uhrazené zálohy pronajímatelem vyúčtovány. V případě pronájmu části domu (například, pronájem bytové jednotky v podkroví rodinného domu) není možné rozdělit náklady na vodu, elektřinu a vytápění, protože jednotlivé, pronajímané části domu nemají samostatné měřiče energií. Většina majitelů pak požaduje paušální platbu, kterou nevyúčtovává. V takovém případě platí nájemník vždy stejnou platbu bez ohledu na to, zda se snaží šetřit či nikoliv. Háček je v tom, že nakonec jsou obě strany nespokojené. Nájemník nemá důvod šetřit a klidně větrá s naplno puštěným topením. Majitel platí vysoké náklady na energie, které paušální platba nepokryje. Jediný kdo profituje jsou dodavatelé energií.

Někdy naopak pronajímatelé zahrnují náklady na vytápění do celkového nájmu a byt, který vypadal na první pohled nákladně, se může ukázat jako úsporný. Pronajímatel by měl nájemníka informovat o nákladech na energie a v ideálním případě i předložit průkaz energetické náročnosti budovy.

Občas narazíte v inzerci na zvlášť výhodnou nabídku pronájmu bytu, kde je nájemné o čtvrtinu nebo třetinu nižší než je v dané lokalitě obvyklé. Důvodem často bývá, že majitel nemovitosti – pronajímatel, požaduje po nájemníkovi hradit fond oprav. Fond oprav, ale do plateb ze energie nepatří – fond oprav je nákladem majitele na opravu a údržbu domu, ve kterém se bytová jednotka nachází.